Garant ocenenia
Katedra sociálneho rozvoja a práce NHF EUBA je popredné vedecko-pedagogické pracovisko na Slovensku so zameraním na interdisciplinárny výskum v oblasti sociálneho rozvoja s cieľom zvyšovania úrovne kvality života. Je si vedomá kľúčového významu aktivít všetkých sektorov národného hospodárstva, ktoré sú realizované prostredníctvom prejavu ekonomickej a sociálnej solidarity a majú pozitívny spoločenský dopad.
Eva Pongrácz
Eva Pongrácz pôsobí na Katedre sociálneho rozvoja a práce Národohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave ako vysokoškolský učiteľ. V pedagogickej a vedecko-výskumnej činnosti sa zameriava na problematiku trhu práce, tretieho sektora, sociálnej ekonomiky, sociálneho podnikania a sociálnych inovácií vo väzbe na sociálnu inklúziu. Je vedúcou riešiteľkou výskumného projektu VEGA, participuje ako Country Team Leader na zahraničnom projekte SHARE. Je garantkou predmetu Sociálna ekonómia a ekonomika, Sociálne podnikanie a Sociálne inovácie na 1. a 2. stupni vysokoškolského štúdia a garantkou kurzu celoživotného vzdelávania „Obecné sociálne podnikanie“. Je členkou poroty pre hodnotenie študentských projektov organizácie JA Slovensko "Social Innovation Relay" a medzinárodného vzdelávacieho a inkubačného programu Social Impact Award Slovakia. Je členkou Pracovnej skupiny pre sociálne poľnohospodárstvo na Slovensku, Pracovnej skupiny pre oblasť zamestnanosti, aktívnej politiky trhu práce, záruky pre mladých a sociálnej ekonomiky pri MPSVaR SR a Poradného výboru pre sociálne inovácie MPSVaR SR. Spoluautorka zákona č. 112/2018 o sociálnej ekonomike a sociálnom podnikaní. Bola ocenená v rámci európskej súťaže ACCEU Triple E Awards - v kategórii “Female Entrepreneurship Educator of the Year in Europe” 2. miesto a získala Cenu "People´s Choice Award (2023). Je osobou nesúcou hlavnú zodpovednosť za profesijne orientovaný bakalársky študijný program „Sociálny manažment a ľudské zdroje“.
Peter Sika
Peter Sika sa vo výskumnej a publikačnej práci venuje problematike sociálnej politiky, sociálneho zabezpečenia a bytovej politiky. V rokoch 2023-2026 je zodpovedným riešiteľom výskumného projektu VEGA zameraného na socio-ekonomické výzvy a možnosti súvisiace s politikou v oblasti starnutia pre zabezpečenie udržateľného hospodárskeho rastu a inovácií. Je osobou zodpovednou za rozvoj profesijne orientovaného študijného programu Sociálny manažment a ľudské zdroje. Praktické skúsenosti získal pôsobením na Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republike, kde mal v kompetencii riadenie sekcie sociálnej a rodinnej politiky, sekcie sociálneho poistenia a dôchodkového sporenia, ako aj sekciu štrukturálnych fondov Európskej únie.
Roman Klimko
Roman Klimko je odborný asistent na Katedre sociálneho rozvoja a práce. Jeho výskum sa zameriava na trh práce, zelenú ekonomiku a CSR. Je autorom vedeckej monografie Zelená ekonomika a zelené pracovné miesta pre udržateľnú budúcnosť, ktorá systematizuje poznatky výskumu v oblastiach zelenej ekonomiky a zelených pracovných miest. Poukazuje na skutočnosť, že v súvislosti s prechodom na zelenú ekonomiku vyvoláva najväčšie otázky sociálna oblasť v tom zmysle, aby jednotlivé kroky v rámci realizovaných politík smerovali k zabezpečeniu spravodlivej transformácie pre všetkých jednotlivcov a pre všetky regióny.
Hana Poláčková
Hana Poláčková pôsobí na Katedre sociálneho rozvoja a práce Národohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave ako odborný asistent. Je autorkou, resp. spoluautorkou vedeckých a odborných článkov, príspevkov na domácich a zahraničných vedeckých konferenciách, vysokoškolskej učebnice a vysokoškolských skrípt. V priebehu svojej doterajšej výskumnej činnosti pôsobila rôznych domácich a aj zahraničných výskumných projektoch IGP, VEGA, INTERREG, SHARE, COST. Je hodnotiteľkou projektov Technologickej agentúry ČR a Kultúrnej a edukačnej grantovej agentúry MŠVVaM SR. Vo svojej publikačnej a vedeckovýskumnej činnosti sa zameriava predovšetkým na sociálnu inklúziu a sociálne poľnohospodárstvo.
Simona Polonyová
Simona Polonyová je odbornou asistentkou na Katedre sociálneho rozvoja a práce Národohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave. Vo svojej vedeckovýskumnej činnosti sa zameriava na vybrané oblasti sociálnej politiky orientované na kľúčové aspekty ľudského a sociálneho rozvoja, na celoživotné a inkluzívne vzdelávanie. Je spoluautorkou publikácie Sociálna politika, autorkou a spoluautorkou viacerých vedeckých a odborných článkov a príspevkov. V priebehu svojej doterajšej praxe pôsobila ako spoluriešiteľka na viacerých projektoch. Aktuálne výsledky svojho skúmania prezentuje ako spoluriešiteľka v projektoch VEGA zameraných na socio-ekonomické výzvy a možnosti súvisiace s politikou v oblasti starnutia; na sociálnu ekonomiku ako moderného nástroja inkluzívnej spoločnosti.
Silvia Šipikalová
Silvia Šipikalová dlhodobo pôsobí na Katedre sociálneho rozvoja a práce na Národohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave V pedagogickej a vedeckovýskumnej práci sa venuje problematike sociálnych nerovností, sociálnej ochrane a sociálnej inklúzie. Je autorkou a spoluautorkou viacerých vedeckých a odborných publikácií, štúdií a článkov s touto problematikou vydaných doma a v zahraničí. Je osobou zodpovednou za rozvoj profesijne orientovaného študijného programu Sociálny manažment a ľudské zdroje.
Martin Kahanec
Martin Kahanec je ekonóm zaoberajúci sa najmä trhom práce. Na Národohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave pôsobí ako vedecko-výskumný pracovník . Od januára 2010 pôsobí na Stredoeurópskej univerzite v Budapešti, kde bol v roku 2016 menovaný za profesora. V roku 2008 založil Stredoeurópsky inštitút pre výskum práce (CELSI), kde pôsobí ako riaditeľ pre výskum. Od roku 2016 spolupracuje s Centre for Population, Development and Labour Economics Univerzity Organizácie spojených národov (UNU). Martin Kahanec je Visiting Research Fellow na Inštitúte pre štúdium práce IZA (Institute for Labor Studies) v Bonne (Nemecko), kde pôsobil ako zástupca riaditeľa programu Migrácia (2007-2016), a zástupca riaditeľa pre výskum (2009). Od roku 2016 je pozvaným členom Academia Europea, Európskej akadémie vied, a v roku 2017 sa aktívne zapojil ako Fellow do Global Labor Organization. Jeho výskum sa zameriava na ekonomickú politiku, ekonómiu práce a populačnú ekonómiu, vzdelávanie, migráciu a mobilitu v EÚ, etnicitu na trhu práce, a reformy na európskych pracovných trhoch. Pôsobí ako editor vedeckých časopisuov International Journal of Manpower, Journal of European Social Policy, Economic Systems, Journal of Chinese Economic and Business Studies. V minulosti bol editorom vedeckého časopisu Transfer a výkonným editorom IZA Journal of European Labor Studies, ktorý bol pod jeho vedením v roku 2016 prijatý do databázy Scopus. Martin Kahanec spolupracoval na viacerých vedeckých a aplikovaných projektoch Svetovej banky, Európskej komisie, Európskeho parlamentu, OECD, a iných medzinárodných a národných inštitúcií.
Michaela Nováková
Michaela Nováková pôsobí na Katedre sociálneho rozvoja a práce ako vysokoškolský pedagóg. Vo svojej práci sa zameriava na vybrané oblasti sociálnej politiky, so zreteľom na zdravotníctvo, sociálnu pomoc a ľudské zdroje. Je autorkou a spoluautorkou viacerých vedeckých a odborných publikácií, štúdií a článkov s touto problematikou vydaných doma a v zahraničí. Praktické skúsenosti získala prácou v treťom sektore v oblasti manažmentu projektov zameraných na sociálne služby. Je externou hodnotiteľkou pre Národnú agentúru programu Erasmus+ pre vzdelávanie a odbornú prípravu SAAIC - Slovenskú akademickú asociáciu pre medzinárodnú spoluprácu.